3-4-5 Yöntemi

Üzülerek fark ettim ki gençler ve çoğu ustamız, elimizdeki gönyelerin kapsadığından büyük ölçülerde gönye kontrolü veya gönye alınması için kullanılan bu asırlık yöntemi bilmiyor:
Dik açılı üçgenlerde a2 + b2 = c2

Yani:
Dik üçgenin dik bir kenarının karesine diğer dik kenarın karesini ekleyip kare kökünü alırsanız üçüncü kenarı verir.

UYGULAMADA
Bir kenarda 3 metre, diğer kenarda 4 metreyi işaretlediniz. İkisinin arası 5 metre geliyorsa üçgenin köşesi tam dik açıdır.

Sadece 3-4-5 sayılarını ezberde tutmak şantiyelerde, arazide ve umulmadık yerlerde işinize yarayacaktır. Özellikle ahşap yapı çatanların çok sık kullandığı bir usuldür.

Ezberlemeye üşeniyorsanız ve cebinizdeki telefonun hesap makinesi bölümündeki olası kare kökü fonksiyonunu kullanmaya hevesliyseniz her ölçü için benzer hesabı yapabilirsiniz.

25 Ocak 2014 tarihli güncelleme:

Kusura bakmayın el alışkanlığı olsa gerek her şeyi 3 boyutlu çizmeye çalışmak gibi bir durum var. Buradaki üçgenede yere yatmış, siz ayaktasınız gibi bakmalısınız. Konu santim değil metreler ile ilgili olunca bu üçgeni yerde yatan büyük bir üçgen olarak görmeye çalışmalısınız.  Ama geometri kitabındaki gibi bir üçgen 90 dereceyi bulmanıza daha çok yardım edecek ise şöyle yapalım:


Önce hayal gücünüzü kullanarak, yukarıdaki gibi ” 4 ” kenarını ” 3 ” ekseni etrafında kendinize doğru döndürerek yukarı kaldırınız ve üçgeni ” 3 ” kenarı üzerine dikiniz.

Sonra, yukarıdaki gibi, ” 3 ” kenarını, ” 4 ” eksenini etrafında döndürerek geriye doğru itiniz.

İşte size geometri kitabındaki dik açılı üçgen