Ahşabın kuruluğu

Diyelim ki ahşabın nem oranını ölçmek için hala bir nem ölçer almadınız. İnat ediyorsunuz veya pahalı geldi.

Aldığınız bir ahşabın cinsi, markası ne olursa olsun, yeterince kuruyup kurumadığını anlamanız için size basit bir yol daha: Mutfak terazisi

Şimdilerde 5 gr aralıklarla bile ölçen dijital teraziler pek ucuzladı. Örneğin www.tchibo.com.tr adresinde bulabileceğiniz yakışıklı bir tane var ki 49.95 TL. Hemen alıp bir köşeye atın. Sadece ahşabınız kuruma işlemine sona getirdi mi getirmedi değil bir çok cila işlemi hazırlığı için kullanabilirsiniz.

Aldığınız bir parti keresteden rast gele bir parça kesip işaretleyin. Terazide tartın. Bir köşeye ağırlığını not edin. Parçayı da diğerleri ile karışmayacak, kaybolmayacak şekilde, tüm partinin yanında bir yere koyun.

Her gün çok sık olur ama iki-üç günde bir tartarak bir önceki ölçümün altına yazın. Göreceksiniz ki parçanın ağırlığı yavaş yavaş azalmakta. Bir gün gelecek ki artık ağırlığının azalmadığını göreceksiniz. İşte o gün artık kerestenizin barındırdığı tüm rutubetten kurtulduğu gündür. Bulunduğu ortamda, yani sizin ortamınızda kuruyabileceği en son nokta budur.

Eğer tarttıkça ağırlığının arttığını görecek olursanız o zaman sorun sizin mekanda demektir. Rutubetli bir ortamda bulunuyorsunuz ve keresteniz size gelmeden evvel daha kuruymuş demektir. Sizin imalat burada aldığı rutubet ile gidecek, mazallah kuru bir yere monte ya da teslim edilirse orada tekrar kuruyacak, çatlayacak, patlayacak demektir. Camı çerçeveyi açın, rutubetten kurtulmanın yollarını arayın, yeni bir atelyeye taşının.