Ahşap mutfak tezgah sevdası


Sn. Burak Kılıç sormuş: Ahşap mutfak tezgahını nasıl koruyacağız ?

Mutfak tezgahınızı ahşap olarak düşlemeye başladığınız andan itibaren, bir önceki yazımı okuyarak ne istediğinize karar vermelisiniz. Ahşap görünümlü yani laminat kaplı tezgahların bakımı nispeten kolaydır. Çizilmez densede çizileceğini,saatlerce kaynamış düdüklü tencerenin dibinin izinin aynen çıkacağını bilmeniz yeter. Sabunlu süngerle silersiniz olur biter.

Ama lamine veya masif ahşap tezgah kullanmaya kalkıyorsanız bütün dezavantajlarını düşünüp bunlara katlanıp katlanamıyacağınıza karar vermelisiniz. Üstelik bütün ev halkı bu karara katılmalı.

1- Her ne kadar ısıya dayanıklı vernikler var ise de uygulaması çok dikkat ister ve bunu uygulayacak adam bulmak hepsinden zordur. Yani ta baştan tezgahın ahjşap olarak kalacağını kabullenmelisiniz. Yapabileceğiniz tek koruma su itici olarak arada bir yağlamaktır. Burada amaç sadece ve sadece suyun içeriye işlemesini mümkün olduğunca önlemektir. Biz evde, mermer tezgahımızı bile ayda bir yağlarız. Zeytinyağı sürüp bırakırız, sabaha çoğu emilmiş olur. Kalan yumuşak bir bezle alırız. Benzer şekilde ayda bir yağlamanız gerekir.

2-Ahşap tezgahınızın çizileceğini, ezileceğini, çiziklerin mikrop yuvası olabileceğini, elinize kıymık batacağını baştan kabullenmelisiniz. Çizikleri yok etmek için çok rahatsız edici hale geldiklerinde zımparalayarak yok edebilirsiniz. Eğer tezgahınız lamine ise, ömrü boyunca kaç kez zımpara yapabileceğiniz, üstteki laminenin kalınlığına bağlıdır.

3- Ahşap tezgahınız, tencere dibin kara benimki senden kara diyecek ve her türlü leke bırakıcı malzemeyi emip lekelenecektir. Damlayan, sıçrayan yağlar, mayonez, tencere – çaydanlık dibi pek güzel desenler oluşturacaktır.

4- Bulaşık makinesinin üstünde çok miktarda sıcak buhar oluşur. Bu buharı izole etmek için tezgahın altına, bu bölgede buhar geçirmez plastik veya metal bir parça kullanmalısınız. İkea özel bir şey kullanıyor.

5- Evye nin nasıl bağlanacağına çok dikkat ediniz. Silikon çekeriz lafına pek güvenmeyiniz ve buralarda başlayacak ufak çürümelerin bilumum bakteri ve böcek camiası için fevkalade uygun olacağını biliniz.

6- Aynı şekilde ocak montajının ne kadar riskli olacağını tahmin edersiniz. Kararmalardan geçtim tutuşmalar için ciddi önlem alınız. Isıdan ve sıçrayan yağlı sulardan veya kızartma yağlarından dolayı en çabuk ocak etrafı bozulacaktır.

Yani ne yaparsanız yapın korumak için kendinizin ve ev halkının alışkanlıklarını terbiye etmeniz gerekir. Ne yaparsanız yapın yıllar sonra ahşap tezgahınız eski bir aşınmış, yıpranmış, çatlamış, yarılmış, bazı kenarları ezilmiş, lekelerden dolayı entresan bir görünüp almış, yağlana yağlana demiryolu traversine dönmüş, tam bir ihtiyar ahşap görünümüne bürünecektir. Benim ve eşimin şahsen bu görümüne hiç bir itirazı olmaz hatta bayılırız. Ama siz ilk günkü gibi gıcır gıcır kalsın tezgah diyorsanııııııız

Gelin bu sevdadan vazgeçip orta bir yol bulun:

Mutfağınızı tasarlar iken iki ayrı bölge tasarlayın. Eviye ve ocak bölümünde mermer, granit gibi dayanıklı bir tezgah kullanırken diğer bölümlerde ahşap kullanın. İkisininde yeri ayrıdır. Örneğin hamur açacaksanız etrafta mermer bir tezgah bulunması iyi olacaktır. Kaldı ki ahşap tezgahınızı ekmek kesme tahtası olarak kullanamayacaksınız. Dekorasyon dergi, kitap ve sitelerine baktığınızda bir çok böyle uygulama görebilirsiniz. Pek hoş olabilir.