Büyük Buluş

Sıcak tutkal kovalarına yetişmiş kasnaklı makineleri görmüş bir nesilin mensubu olarak son 30 – 40 yılda birçok yeniliğe tanık oldum. İlk suntaya, ilk polyester cilaya, ilk sıcak presten, ilk CNC tezgaha kadar bir çok teknolojik buluş ile tanıştık.

Hiç biri şimdi bahsedeceğim testere kadar beni etkilememişti. Yıllardır duyuyor idim ama yazmak bugüne nasip imiş.

Belki bende parmağını kaptırmış biri olduğum için belkide bilmem kaç yıldır bir sürü çalışanımın iş kazasına şahit olduğum için etkilendim.

Steve Gass adında bir avukat; Patent, marka tescil işlerine bakan bir avukat ve amatör ahşapçı, babası elini daire testeresine kaptırınca daha güvenli bir daire testere yapmak fikrine kapılıyor. Yıl 1999.

Esin kaynağı şu dokundukça yanan, dokununca sönen abajurlar.

Gass, derinin teması ile tetiklenen bir fren sistemi icat ediyor. Dönen testereyi 1/200 saniyede durduran ve kurbanı sadece bir sıyrıkla bu kazadan kurtaran bir fren.

Fren teşkilatı testerenin altında. Temas ile testereye kitleniyor ve o şekilde tasarlanmışki aynı anda testereyi de tezgahın altına çekiyor.

İnanılır gibi değil. Arabalar için airbag ne ise, bizim testereler içinde bu. Şimdiye kadar 17,000 testere satmışlar. 500 kadarda tespit edilmiş kazazede var. Hepsinin parmağı kurtulmuş.

Meraklısı www.sawstop.com adresindeki videoları izlesin, lafla anlatılacak gibi değil !

Bence son 40 yılın en büyük buluşu.