CLT

Açılımı:

Cross Laminated Timber

Yani, çapraz veya ters yönde lamine edilmiş paneller. Timber kereste demek ama bunlar panel şeklinde. Türkçenin zorlukları. Çok tabakalı ahşap paneşşerin yeniden doğuşu. Bu işin baş aktörü bir Türk: Sn. Erol Karacabeyli

Aşağıdaki videoyu seyredince ürünün ne olduğunu daha iyi anlayacaksınız. Videoda ilk konuşan şahıs: Sn. Karacabeyli’nin ta kendisi.

İngilizce ama olsun. İşte size daha fazla bilgi için CLT el kitapları. Tamamı 35 MB. İşaretleyip alttaki tuşa basınca PDF dosyanız geliyor.

Güle güle kullanın.

ahsapatelyesi.com yayında iken bu yazıya yazılmış yorumlar:

 1. Emrah diyor ki: 25 Ekim 2013, 01:36

  Ben kendi tezgahımı geçen sene bu yöntemle yapmıştım. Kendi kendime PLywooda bakarken düşünmüştüm bunu da.

  Buna CLT dendiğini, yeni bir “keşif” olduğunu şimdi öğrendim. Demek ki her şey pazarlamada ve kullanılabilir yeni alanlar keşfetmekte. Vizontele’deki “vallahi benim aklıma gelmişti”yi yaşadım izlerken.

  Aklıma takılan soru ise yangına karşı nasıl bir geciktirici uyguladıkları.
 2. Murat USTA diyor ki: 26 Ekim 2013, 13:55

  Artık ahşabı yanmaz hale getirmek çok kolay. Renksiz sıvı malzemeler var sürüyorsunuz tutuşmaz oluyor.
  Aslında bütün ahşap ve kağıt ambalaj malzemesinin bu yöntemden geçirilmiş olmasını bazı sigorta şirketleri istiyorlar. Düşünün bir TV deposunu, kutuların yanmaz olması gerekiyor. Veya bir ara bizdede çok olmuş idi otobüs, minibüs yangınlarında koltuk döşeme kumaşlarının yanmaz olması içinde aynı malzeme kullanılıyor.
  Bizde de üretimi var.
 3. özgür bicik diyor ki: 23 Ocak 2014, 19:32

  Merhaba,
  Lateks alerjisi olan oğlum için evimizzdeki parkelerden tutunda kapılara kadar herşeyi değiştirmek durumundayız. laminant parke vb tüm ürünlerin ya kendisinde ya da içinde kullanılan reçine-benzeri malzemelerinde lateks kullanıldığı görüyorum. Sizlerin “latekssiz” olduğunu bildiğiniz iç mekan yer döşemesi malzeme olarak bildiğiniz var ise mail atmanızı önemle rica ederim.Site admin’i arkadaşımızdan  anlayışı için teşekkür ederim.(ozgur_bicik@yahoo.com)
  Saygılarımla,
 4. Murat USTA diyor ki: 25 Ocak 2014, 09:59

  Sevgili okuyucular;
  Var mı bilgisi olan, yardımcı olalım lütfen !