Fransız Cleat şeysi..

Fransız Cleat şeysi..

Türkçesini bilen varsa bana da söylesin.

İngilizcesi French Cleat. YouTube'da binlerce videosu var. Daha detaylı bilgi için bakınız oralara. Türkçe isim uydurayım dedim, Fransız Askısı dedim ama pek uymadı. Neyse;

Benim gençliğimde, plastik dübel falan yok iken, deve tellal pire berber iken, mutfak dolapları gibi asılacak bir şeyler olduğunda bu yöntem kullanılır idi.

Bildiğiniz 5x2,5 lara 45 derece pah vurulur. Biri, erkek geçme işlevi görmek üzere dolap arkasına vidalanır, diğeri ise boydan boya duvara bağlanır idi. Dübel olmadığı için önce duvarda açılan çukurluklara alçı ile ahşap takozlar tutturulur, kuruması beklenir, sonra bu uzun pahlı parça teraziye alınarak takozlara vidalanır idi. Ustanın iyisi iki sıra geçemeli hali ile yapar, kötüsü üsttekini geçme olarak, alttakini ise sırf boşluğunu alsın diye sadece ya duvara ya da dolaba tek sıra bağlar idi.

Olayın tarihsel gelişimini ve dış güçlerin etkilerini bir kenara bırakacak olursak, günümüzde amatör ve dahi profesyonel atelyelerde çok sevilip sıkça kullanılan bir yöntem. El aletlerimiz, takımlarımız, ufak elektrikli makinelerimiz ortalıkta darmadağınık duracağına, bu yöntemle duvarlara asabileceğimiz küçük küçük kutular, özel askılar bütün dağınıklığı ortadan kaldıracaktır. Bende kendime böyle bir duvar ayırıp yapabilmiş değilim ama şiddetle ihtiyacım olduğunu biliyorum.

Burada uzun uzun anlatmaya kalkışmayıp işin kolayına kaçacağım. Çünkü yapabileceğimiz çok şey var ve bunların hepsi ihtiyaca özel. Anlatmaya kalksam bitiremem. YouTube veya Google " French Cleat " yazıp bol bol seyredin. Atelyeniz, deponuz için harika fikirler edineceksiniz !

Bu işin bir üçkağıdı var onu yazayım:

Duvardaki tutucu parçanın içi zamanla toz, talaş doluyor. Astığınız zaman tam oturmaz oluyor. Bu nedenle sivri kenarları, fotoğraftaki gibi sivri bırakmayıp 1-2 mm rende ile hafifçe alınız. Yani hareketli olan parçayı oturttuğunuzda, sivri köşesi nin altında, sabit parçanın oluşturduğu iç köşe ile arasında bir boşluk oluşsun. Birinci nedeni bu.

İkinci nedeni ise, zamanla sivri köşeler kolay ve istem dışı aşınıyor. Siz kendiniz buraları 1-2 mm düzeltirseniz, aşınma daha az ve kontrollü oluyor.