Kalas Kenarı Düzeltmek

Sert ağaçlar ile çalışanlar iyi bilirler. Sert ağaç kalasları öyle çam, köknar gibi, peynir kalıbı gibi, hazırlop gelmezler.

Kalınlıkları, çok hassas olmamakla beraber, kaba kesimin izin verdiği derecede aşağı yukarı aynı ise de kenarları ağacın doğal şeklindedir.

Eğer iskeletçi iseniz, sandalye kalıplarınızı bu eğriliklere uydurmaya çalışabilirsiniz. Ama bunun dışında, en azından herhangi bir makineye sokabilmek için elinizdeki kalasların yamru yumru olan kenarlarını düzeltmek zorundasınızdır.

Bir yolu ha babam de babam planyaya vurmaktır. Şimdi vereceğim basit tarif ile bir planyadaki bir sürü git gel hareketini atlayabilirsiniz. Önce bu yol ile kabasını kesin, sonra gerekiyor ise planya vurun.

Gerekli olan malzeme sadece bir MDF parçasıdır. Kalas boyuna eşit veya daha uzun olmalıdır. İşlenecek olan kalasa bu MDF parçasını resimdeki gibi ayarlayarak vidalayınız. Daire testerenin yan siperine yaslayarak kesiniz. Vidaları söküp bu sefer kalasın diğer yamuk kenarını düzeltmek için öbür tarafa tekrar vidalayın. He he ….

Vidaları, MDF yi sakın atmayın, el altında bulunsunlar. Böyle bir sürü işlerde işe yararlar.