Kaplama Deposu

Ahşap kaplamalar fabrikanızın veya atelyenizin güneş almayan kuytu ve rutubetli bir köşesinde saklanmalıdır. Ölü bir duvarda oluşturulacak basit raflar ve rutubeti içeride tutacak naylon ( Polietilen ) ile yapılmış basit bir bölme bile yeterlidir. Raf sistemi yerden tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Önemli olan kaplamalar raflardan alınırken kırılıp yırtılmamaları için gerekli özeni gösterebilmektir.

Piramit, kuşgözü ve kök kaplamalar gibi damar yönleri sürekli değişen kaplamaları hep kumaş veya hamur kıvamında tutmanız kaplama işçiliğinde ustalarınızın kusurlarını en aza indirecektir. Kaplama satanların yaptığı gibi kaplama deponuzu sık sık ıslatınız, bir kova su bulundurunuz ki rutubet oluşsun.

Eğer meraklı iseniz ve değerli kaplamalar kullanıyor iseniz, plastik bir leğen içerisine koyacağınız süs havuzu fıskiyesi veya sürekli devri daim eden bir akar su gerekli rutubeti sağlayacaktır. Yapı marketlerde leğen, fıskıyeli pompa ve zaman saati kolaylıkla bulabilirsiniz.

ahsapatelyesi.com yayında iken bu yazıya yazılmış yorumlar:

can diyor ki: 22 Aralık 2013, 01:28
selamlar,

sunta veya mdf üzerine nasıl kaplama ahşap yapabiliriz bunu anlatan ingilizce veya türkçe bir site varmıdır ?

biraz yadımcı olursanız kendi sunta sehpa ve masalarımızı kendimiz kaplayalım, tabii bu kaplamaları henüz nerden alacağımızıda,hangi yapıştırıcıyı kullanacağımızıda bilemiyorum… bir nevi laminasyon olmalı

şimdiden teşekkürler.

selamlar.

Murat USTA diyor ki:
23 Aralık 2013, 11:52
Kaplama yapmak yerine kaplamalı sunta veya MDF hazır alabilirsiniz.
Kaplama kaplamacılarda satılır, beyaz tutkal kullanarak soğuk sıkma yapabilirsiniz. Bunun için işkencelere ihtiyacınız olacaktır.
Kaplamaları dikip, hazırladıktan sonra sıcak preslere götürüp sıktırabilirsiniz.
Ancak işin özeti şudur:
Evinizde hobi olarak ahşap ile uğraşıyorsanız çok ufak parçalar ile deneyiniz. Bir masa tablasının kaplamasını alıştırmak, astarı hazırlamak, kesmek, sıkmak vs. ciddi tecrube işidir. Sadece kaplama ile bitmez, cumbalarına masif sıkmanız veya kenar bantı uygulamanız gibi başka özel işlerde gerekir. Yani biraz amatör boyutlarını aşar !!

can diyor ki:
23 Aralık 2013, 15:08
teşekkürler murat usta,

ben amatör olarak sehpa ve çay masası çekmeceli dolap vs. yapmak istiyorum
20cm genişliğindeki ahşapları birleştirip (lamine) üstünü ceviz kaplama ile
kaplayıp tek parça masif ahşap görünümü vermek istiyorum…
kaplamayı nerden alıp nasıl uygulayacağıma dair internetten yerli yabancı bir kayna k bulamadım, bunu işkenceler ile halledebilirim veya ütü kullanabilirim, elimde epoksi mevcut… hazır kaplama mdf veya sunta plastik gibi duruyor…!!! ben birazdaha 1920-40 arası model imalat yapmak istedim.

böyle bir sayfa için sizi tebrik etmek ve kutlamak istiyorum
saygılar.

Murat USTA diyor ki:
29 Aralık 2013, 15:02
Can Bey teşekkür ederim.
Bahsettiğiniz teknik çok fazla el beceresi gerektirecektir ve benim tavsiyem bir usta yanında kaplama işçiliğini öğrenmeniz olacaktır. Bu konuda bir site bulamayış nedeniniz, sürecin yazı ve fotoğraf ile anlatılmasının oldukça zor olması nedeni olabilir. Çünkü her bir işlem adımı başlı başına bir yazı konusudur.