Kibritin faydaları

Ahşap yapıları anlattığım seminerlere, toplantılara veya ikna edilmesi gereken bir müşteriye giderken, yanımda muhakkak kibrit ve bir parça  ince tel taşırdım.

Yakıldıkları zaman,bütün kibrit çöplerinin uçları yukarı doğru kalkar, siyahlaşır ve bir süre sonra söner. Bu küçük gösteri sırasında şunu anlatırsınız:

Ahşabın yanması sonucuna karbon lifleri oluşur. Gördüğünüz siyahlanma budur ve karbon lifi dünyanın en sağlam malzemesidir. Yanma sonucunda oluşan bu karbon tabakası, yanmamış kısımların oksijen almasını önlediği için bir kalkan görevi görür ve yanmanın yayılmasını önler.
Eğer bu elimdeki kibrit değil bir metal tel parçası olsa idi, birincisi elimle tutmam mümkün olmayacaktı. Ahşap gibi yalıtımı yoktur. İkincisi, yukarı kalkmak yerine aşağıya doğru eğilecekti. Çünkü ahşap 900 santigrat derecede tutuşur iken metal 400 derecede kendini bırakır yani erimeye başlar.

Bu basit küçük gösteriden daha etkileyici bir başka numara bulamazsınız ki ahşap yapıların çelik karşısındaki yangın performansını, yalıtım özelliğini, dayanıklılığını çok basit ama elle tutulur şekilde anlatsın. Çok etkilidir. Şiddetle tavsiye ederim.

Kibritin ucunu hafif yukarıya doğru tutmaya özen gösterinki zamanında sönmeyip elinizi yakmasın !!