Kıskaçlar ya da Yaylı İşkenceler

Bunun doğrusu hangi laftır bilmiyorum. İşkencenin yaylısı demek mi doğru kıskaç mı demek doğru bilemiyorum.

Oldum olası işkence lafının ne alaka olduğunu zaten anlamadığım için kıskaç demek daha doğru gibi geliyor bana.

Tek başına çalışıyorsunuz veya diyelim iskelenin tepesinde tek kolunuz malzemeyi tutuyor ve siz öbür elinizle parçayı sıkmak durumundasınız. İşkence denen alete niye işkence dendiğini bu durumda daha iyi anlarsınız. Hem parçayı tutup hem bu aleti sıkıştırıp sıkmak sahiden işkence olabilir.

Bu nedenle el altında kıskaçlar bulundurmanız pek çok işinize yarayacaktır. Küçük tuturmalar, sıkıştırmalar her zaman kolaylık getiri. Küçük, büyük her boyundan bulundurmanız çok işinize yarayacaktır.

Bu ufak aletlerin gücü bildiğimiz işkenceler yanında komik kalsa da, iki elinizle birçok iş yaptığınız zamanlarda, geçici olarak bir şeyleri bir yerlere tutturmakta çok işe yarıyorlar. Kullanımları hayal gücünüz ile sınırlı desem yeridir. Hani üçüncü el dedikleri gibi bir işlevleri oluyor.

Tabi ki benim gibi işin suyunu çıkarıp da hiç kullanmayacağınız acayip şeylere para harcamayın.

Nasıl mı ?

Resimde en arkadaki kıskaç. Hiç kullanmadım. Ne işe mi yarar ? Ahşap iskeletli yapılarda alçı panelleri tavan kirişlerine, atkılarına tutturup elinizi serbest bırakıp vidalamaya geçmenizi sağlar. Ben niye almışım bilmiyorum. 15 yıl evvelden bu yazıyı mı hazırlamışım ?

Gürkan Kantar diyor ki: 03 Mayıs 2012, 00:26

Hocam kaliteli ve özveriyle hazırladığınız, karşılık beklemeden verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.Hocam yeni teknoloji makineleri el makineleri ve aparatlarını da eklerseniz memnun kalırız.Tabi sizin misyonunuza uygun olabilirse eğer.