Kompozit ahşabımız WPC

İngilizcesi Wood Plastic Composite lafının kısaltılmışı. Meraklısı Wikipedia açıklamasına bakabilir.

Türkçesi kompozit ahşap. Plastik-ahşap-komposit gibi uzun bir laf daha doğru ama kullanışsız.

Plastik ve ahşap karışımı. Daha da açarsak polyester ve meşe talaşı karışımı. Doğrusu %70 ahşap %30 polimerler ise de genellikle %50 – %50 kullanıyorlar. Profiller halinde çekilmiş, özellikle döşeme malzemesi olarak satılıyor.

Decking deniyor. Bende çok uğraştım bu lafa bir Türkçe karşılık bulmaya ama olmadı. Güverte desen tutmuyor, döşeme desen tutmuyor. Çünkü bizim kültürümüzde teras döşemelerini böyle ahşap kaplamak olmamış. Şimdi decking diye takıldı kaldı. Tıpkı “siding” dış cephe kaplaması gibi.

Ben TimberTech isimli Amerikan firmasının bir ara temsilcisi idim. Şimdi kullandığımız yani evimizin terasında ki de bir Amerikan markası.

Nerede ise 16 – 17 yıl önceden bu işi başatan olarak bildiğim firma ise Trex yine Amerikan.

Amerika’lı doğramacılar aynı malzemenin türevini kullanak için denemeler yapıyorlar idi ancak içerisindeki yüksek ahşap lifi nedeni ile çalışmasına çare bulmakta zorlanıyorlardı. Andersen Meksika’da ki fabrikasında bu işi deniyor.

Bizde Antalya’da bu işe başlayan olduğunu duymuş idim. Hatta bir ara birisi habire bana yazıp mele talaşı nerede bulurum diye soruyor idi. Çok zor bir iş kuru meşe talaşı bulmak. Çorlu’da TherraWood ismi ile üretim yapan birisi var.

Pimaş PimaWood ismi ile sanıyorum ithal ediyor, Rehau  Relazzo diye bir marka ile bu pazarda. Yani nerede ise bütün PVC profilcileri girecek bu pazara.

Niye ?

Bir ahşapçı olarak bende oyumu hep WPC lehine kullanmışımdır. Dünyanın parasını harcayıp, heves edip, emek harcayıp yaptığınız havuz çevreleri, teraslar, yürüyüş yolları…. ne yaparsanız yapın bir süre sonra, güneşin, yağmurun, tuzlu suyun, klorlu suyun ve hatta karın, buzun etkisi ile çatlıyor, yarılıyor, kıymıklar oluşuyor, pek bir kötüleşiyor. Kesip biçtiğin ağaca mı yanarsın, harcadığın emeğemi ? Boyasan olmaz, yağlasan olmaz, yamasan olmaz. Ama bu malzeme bütün sorunları bitiriyor. Yeterki montajına dikkat edilsin, çalışmasına müsade edilecek şekilde monte edilsin.

Yalın ayak yürüyünce çok hoş bir hissi var. Çocuklar için çok emniyetli. Ayıptır söylemesi kedi köpek bile bayılıyor üstünde yatmaya.

Eh, ne de olsa ahşap,