MDFlam kesimi

Soru Sn. Bülent Özçelik’ten, pratik cevap ise sevgili kardeşimiz Taner Aydın’dan geldi.

Sorun
El daire testeresi, bir diğer değişle sunta kesme makinesi ile MDFlam kesimi sonucunda, yüzeydeki kaplama malzemesinde kırıklar oluşuyor.

Çözümler
1- Hiç şüphe yok ki, kırıksız bir kesim için ön şart, kullandığınız testerenin, makinenize uyabilecek en fazla diş sayısına sahip ve mutlaka elmas testere olması gerekiyor. Diş sayısı daha fazla ve elmas bir testere seçiniz.

2- En pratik çözüm Sn. Taner Aydın’dan: Sonradan kolay çıkarabileceğiniz herhangi bir bandı ( Mavi veya beyaz maske bandı, selobant vs. vs. ) kesim hattına yapıştırınız. Kestikten sonra bandı alınız ! Bant kırık oluşumunu önleyecektir

3- Biz fabrikalarda çizici testereler kullanırız. Bu makinelerde öndeki testereler yüzeydeki kaplamaya çok az girerek çizik oluşturur, arkadakiler ise asıl kesimi yapar. Aynı tekniği simule eder isek, önce el daire testeresini 1/2 mm girecek şekilde ayarlayıp, sipere dayayıp kesme hattının üzerinden geçerek çiziniz. Sonra, siperi oynatmadan testereyi malzeme kalınlığına göre çıkartıp ikinci ve son kesimi yapınız.

3- Yaklaşık 1mm fazla kesip sonra el frezesi ile geçerek temizleyiniz.

4- Yaklaşık 1mm fazla kesip şakülü matkaba bağlayacağınız zımpara topu ile veya planya ile temizleyerek istenen ölçüye indiriniz.

5- En radikal çözüm benden: Bırakın kardeşim MDF yi suntayı, masif yan birleştirme paneller ile çalışın. Bu zanaatın temeli ağaçtır, masif ahşaptır, masif ahşabı işlemektir. Sıfırdan kalas alıp işleyemiyorsanız hazır ahşap panellerden alın. Ne çatlayan kaplama ne kenar bandı derdiniz kalır. İşlemesi, zımparası, kenarı kolay üstelik masif. Çektiniz mi 3-5 ince kat bezir yağını, hem işiniz değer kazanır hem de torunlarınıza kalacak işler çıkar ortaya. MDF ve suntadaki kanserojen formaldehyde tutkal oranını bilseniz evinize sokmazsınız bir daha. Büyük şehirlerde yaşayanlar Koçtaş, BauHaus, Praktiker, Tekzen gibi yapı marketlerden, internette ise www.kahramanlar.com.tr gibi sitelerden bu malzemeye ulaşabilirler.