Mertekleri Çakıyoruz

Mahya kirişimiz olması gereken yerde bizi bekliyor. Merteklerimizin boylarını ve başlarındaki üç önemli kesimi yaptık, hazır. Tavan kirişlerimiz yerinde. Şimdi hepsini birbirine bağlayacağız.

Mahya kirişinin üzerine ” M ” harfi ile merteklerin geleceği yerleri işaretlemiştik. Merteklerimizin üst başını buraya yaslayıp, birinci çivileri ( A ), bir taraftaki merteklerin doğrudan kafalarına yolluyoruz. Diğer sıradaki mertekleri ise resimdeki gibi, çakılmış olan merteğin dibinden ( B ) mümkün olduğunca dik bir açı ile çakıyoruz. Çiviler 8 cm lik.

Üst başını çakmış olduğumuz merteklerin alt başındaki, kuş ağzı diye adlandırdığımız kertmesini, alttaki duvarın üzerindeki yastığa oturtuyoruz ve tavan kirişine yaslıyoruz.

Bu sefer 6 cm lik çiviler ile merteği önce alttaki duvarın yastığına yandan yani, açılı olarak 2 çivi ile çakıyoruz. Sonra da 3 çivi ile resimdeki gibi tavan kirişine çakıyoruz.

Bütün mertekleri bu şekilde çakıyoruz. Mahya kirişini havada tutmak için yaptığımız geçici dikmelere artık ihtiyacımız kalmadı. Onları alıyoruz. Şimdi beşiğimizin çatkısı bitmiş oldu. İki başında kalan üçgen açıklığı çatkısını yaparak kapatıp, beşik başlarındaki saçaklarımızı oluşturacağız.