Süper ahşap: MFC

İhtiyarladık diye hala sunta da, MDF de kaldık zannetmeyin bunun adı MFC. Her derde deva süper ahşap !

Süperman der gibi oldu.

Açılımı şöyle: microfibrillated cellulose. İngilizce baş harflerinden olmuş MFC

Nerden çıkardın şimdi bunu derseniz bende ilk defa ilginç bir kaynaktan, Stuff isimli teknoloji dergisinin Mart 2013 sayısında okudum.

Bu dergideki kısa tarifini soracak olursanız:

” Defalarca rafine edilip karıştırılan ve nano ölçekte kristal ve dokulara dönüşen ahşap bir hamur ” demişler

Resim, hemen hemen internetteki bütün kaynakların kullandığı bir resim. Ahşaba benzer bir tarafı olmasada bende ekliyorum. Alışkınız ya çivi testere resimlerine bu biraz tuhaf geliyor insana : Bardakta ahşap

Meraklısına Wikipedia‘da İngilizce ve tatmin edici bir anlatımı var.

Saydam, esnek, yine de Kevlar’dan daha sağlam ve çelikten 8 kat daha sert. Elektiriği iletebiliyor. Şekillendirilebiliyor. Bir yüzey üzerine lamine dilebiliyor ya da emici olarak kullanabiliniyor. Köpük haline getirilebiliyor.

Hatta yiyebilirsiniz çünkü zehirli değil. Bir çok hazır gıdada kullanılan kıvam arttırıcıların yerine kullanılması düşünülüyor. Tıpta birçok kullanım alanı bulmuş bile. söylemeye gerek yok ambalaj sanayii banko.

IBM atlamış hemen OLED ekranların arka kısmı için. Pentagon hafif bir vücut zırhı için. Lockheed jet uçaklarının kanatlarında denemek istiyor. Hatta hopörlörlerin titreyerek ses üreten siyah membranından tutun esnek elektronik ekranlara kadar bir çok alanda kendine yer bulmuş durumda.

Hatta Milliyet gazetesi haber yapmış; Kristal hali yaşlanmayı geciktiriyormuş. NCC

Hazırlaması kolay, sürdürülebilir ve patates kızartması kadar ucuz. Evvet vurucu nokta burası: Ucuz !

Ahşap deyip geçmeyin, yakında bu sayfalarda daha nelerden bahsedeceğiz bu gidişle. Tıptan, elektronikten, gıda endüstrisinden ……