Tavanı kullanalım

Bir okuyucum, montajdan atelyeye geri geldikten sonra uzatma kablolarına bir türlü yer bulamadıklarından yakınmış idi. Yalnız uzatmalar değil daha bir çok malzemeyi ayak altından kaldırmak için tavanı kullanabiliriz. Tabir zaten böyle: Ayak altından kaldırmak !

Tavana raflar vs. yapmak bir çözüm olsada buralardan malzeme indirmek için sizin yukarı çıkmanız gerekir. Resimde gördüğünüz gibi bir düzenekte ise malzeme aşağıya inmekte. Bu düzeneği garaj tavanına bisiklet asmaktan tutun, kabloları kaldırmaya, asılabilir her türlü malzemeyi tavana doğru kaldırıp indirmeye kullanabilirsiniz.

Tavana dübellenmiş kancaların ( resmi adı: açık piton ) veya halkaların ( resmi adı: kapalı piton ) ikisine makara bağlayacaksınız. Telle veya iple bir türlü makaraları bağlayınız. Üçüncü olana ise ipin ucunu sabitliyoruz.

Askı için kılıcına bir 5 X10 pek güzel olacaktır. Bunun üzerinede 2 adet piton vidalayıp makaraları bağlayınız. Altında ise ne asacaksanız ona göre askılar hazırlamalısınız.

İpin, eğer yükünüz ağır ise halatın diğer ucuna bağlayacağınız bir halka ve bütün düzeneği istediğiniz yükseklikte tutmak için duvara bağlayacağınız bir kanca ile iş tamamdır.