Tezgahdaki yağdanlık

Tezgahdaki yağdanlık

El takımlarını yerinden çıkarıp kullanmaya başlarken ve işi bitince yerine kaldırır iken ince yağ ile hafifçe yağlamak iyi ustaların adetidir, paslanmaya karşı korur.

Kullanırken ara sıra yağlamak ise daha da iyi ustaların adetidir. Özellikle rende tabanı ve testerelerin ara sıra yağlanması, hem aletin hem de ustanın performansını arttırır. Yani " yağ gibi kayar ".

Yarım litrelik pet şişeyi ortasına yakın olan bir boğumunun, en dar yerinden kesiyorsunuz. Sonra o boğumun veya bir üstteki boğumun bu sefer en geniş yerinden kesiyorsunuz. Aradan bilezik gibi bir parça çıkıyor, atıyorsunuz. Böylelikle elinizdeki pet şişenin üst kısmı, alt kısmına rahatça geçiyor, kapak oluyor.

Eski püskü paçavra cinsi ne varsa, ki gördüğünüz benim tarihi kışlık pijamamın koludur, uygun ölçüde kesip, biçip, kıvırıp dürüp şişenin alt kısmına yerleştiriyorsunuz.

Bu paçavraya istediğiniz ince yağdan damlattığınızda, elinizin altında her zaman temiz, kullanıma hazır, etrafı berbat etmeyen, koku yaymayan, hemen kurumayan, tezgahınızın üstünde güvenle duracak bir yağdanlığınız oluyor. Çubuk deodorant gibi bir şey yapıyoruz.

El alışkanlığı haline getirip, çalışırken sık sık kullanıyorsunuz. Özellikle testere ve rende sallarken sık sık kullanıp farkı görünüz !