Ufacıcık Prescik

20x20cm boyutlarını geçnmeyen ufak işlerinizi sıkmak için pratik bir pres anlatacağım.

Ne işe yarar derseniz, oldu ya, ufacık bir kutucuk kapağı için kaplama sıkmanız veya koca bir projenin ufacık bir köşesi için kıymetli bir malzeme sıkmanız gerekebilir. Koca presi mi ısıtacaksınız şuncacık iş için ?

Üstelik burada kullanacağımız malzemeler olan 4 parça tij, yani sonsuz cıvata, kelebek somun, pul, normal somun zaten atelyenizde el altında olması gereken, sıkıştığınızda bir çok kullanım şekli ile hayat kurtaran malzemelerdir.

Presin tablaları için 30×30 cm MDF, sunta, OSB gibi paneller kullanmalısınız. Yan birleştirme ahşap panel olmaz, baskıya dayanmaz !

Her iki pres tablasının 4 köşesine elinizdeki tij çapında 4 delik açınız. Ben elimin altında hep 8mm çapında tij, somun, pul bulunduruyorum. Her yerde işe yarıyor.

Bu deliklerden birer tanesini dekupaj veya el testeresi ile pres tablasının köşesine doğru keserek resimdeki gibi bir yarık oluşturunuz. Sebebi şudur: Bu yarıktaki tij ve somunları, sıkacağımız parçayı iki tabla arasına yerleştirdikten sonra yerine koyacağız. Yani bu dördüncü deliği böyle yapmaz isek sıkacağımız parçayı yerleştirmek ve çıkarmak zor olacaktır.

Unutmayın ! İki malzemeyi birbirine yapıştırmanız için deliler gibi sıkmanız gerekmez. Hafif ama her nıktada dengeli ve sürekli bir basınç gereklidir. Eğer sıkacağınız parça dönükse ve sizde bu namussuz döneği kuvvetle sıkarak düzeltmeye çalışıyorsanız yanlış iş yapıyorsunuz demektir. Dömüş, kamburlaşmış parçaları preslerinize sokmayın !

ahsapatelyesi.com yayında iken bu yazıya yazılmış yorumlar:

sayitkaytan diyor ki: 21 Eylül 2011, 23:22

Ustam eline ağzına sağlık anlatımın için

magunay diyor ki: 03 Eylül 2015, 00:45

Her ne kadar ahşap işiyle ilgili olmasa da, aynı sistemi evde yaptığım peynirleri preslemek için kullanıyorum. üst tablaya içi su dolu 10 lt pet şişe koyarak suyun miktarını azaltıp çoğaltarak istediğim ağırlığa ulaşabiliyorum. Çok basit ve işe yarar bir teknik. Sizin yazınızla farklı işlerde kullanabileceğimi de gördüm. Güzel site için de teşekkürler..