Uyduruk bir pres daha

Zaman zaman heveslenip döküntüyü ortadan kaldırmak için şu çelik raf sistemlerinden almışızdır. Bunların ne hikmetse yıllar geçtikçe rafları eğilip bükülür kullanılmaz hale gelir. Cıvata somunlar da yavaş yavaş yok olur. Sonunda ayakları bir köşeye dikilmiş vaziyette yalnız başlarına kalırlar. Bir işe de yaramaz gözükürler. İşte size çelik raf ayaklarından uydurma bir yan birleştirme presi.

Ufak tefek, tek tük işlerde belki işinize yarar.

Prese çamur atmadan önce yan birleştirme yapacağınız parçaların cumbalarının tam 90 derece olması gerektiği, parçaların bağıl nem oranının en çok %10 olması gerektiği gibi temel yan birleştirme kurallarında dalga geçmeyiniz.

Resimden de anlaşılacağı üzere, çelik raf ayaklarını cıvatalar ile istediğiniz boyda tutturuyorsunuz. Sıkma işlemini yapan ise basit bir ahşap sıkıştırıcı kol. “Kalıplar Aparatlar”” isimli bölümdeki ” Ayarlı Siper Stopu” isimli yazıyı buluyorsunuz. Burada stopu sipere sıkıştıran parçayı, oradaki kareli kalıba benzeterek bir parçanın üzerine çizip şeritte kesiyorsunuz. Ortasından cıvatayı geçirdiniz mi oluyor size gerekli baskıyı yapan manivela. Dikkat edin, ardaklı ağaç kullanmayın ki baskıya dayansın.