Yan Birleştirme

Yan birleştirme panel yapanların derdi çoktur. Bunlardan biri yan yana birleştirilen parçaların birleşim hattında sonradan meydana gelen kademelerdir.

Yaygın olan kanı, bu hatanın doğru tutkal kullanılmadığından veya kullanılan makinenin yanlış yada yetersiz olduğu yönündedir. Özel preste sıkılıyorsa ısısı, basıncı kurcalanır, elde mengene ya da işkence ile sıkılıyorsa yan birleştirme presi olsaydı diye hayıflanılır.

Bütün bu heyecana rağmen, yüzeydeki kademeler, eşit olmayan ahşap hareketinin sonucudur.

Bazen, bütün malzemenin atelye ortamında hemen hemen aynı nem oranlarına ulaşması için yeteri kadar beklemeyiz. Aynı nem oranına sahip olmayan parçalar birleştirildiği zaman, nem oranı yüksek olan parça daha çok hareket eder, yani çalışır. Veya bazen, aynı nem oranına sahip olasalar bile farklı oranlarda hareket eden, damarları yüzeye dik bir parça ile damarları yüzeye paralel gibi farklı parçaları birleştiririz. Her iki durumda da yüzeyde kademe oluşur.

Tutkal hattındaki kademe farklarından sakınmak için, her zaman, hazırladığınız parçaları atelyenin bağıl neminde kendi nem oranlarını dengelemeleri ve hemen hemen aynı nem oranlarına ulaşmaları için bir hafta veya mümkünse daha fazla bekletiniz. Ahşap parçaları yan yana tutkallayacağınız her zaman, damarları yüzeyine dik olan parçaları kendi benzerleri ile, damarları yüzeye paralel olan parçaları da kendi benzerleri ile eşleştirerek birleştiriniz.