Bir Fırın Hikayesi

Firmaya yeni gelmişim. İtalyan bir fırınları ve aksi bir müdürleri var ve bir fırın dolusu keresteyi anca 2 ayda kurutuyorlar. Gelde delirme.

Fırındaki ısı kaçaklarını kırmızı silikonla tamir ettik, su püskürten memeleri ve serpentinlerin üzerindeki kireç birikintilerini her boşaltmada gideriyoruz, istif çıtaları düzeldi falan filan derken biz bir ayda alır olduk.

Keresteyi sahada ilk girien ilk çıkar hesabıyla 1 ay dolandırınca süre düştü 15 güne. Patron çoştu.

Yeni bir fırın aldık ama yeni fırının kurulacağı yer ta fabrikanın öbür ucu.

Aradan 3-5 dolum süresi geçti, 12 -13 günde boşaltabiliyoruz. 80 m3 kereste her dolum.

Bir gün patrona gittim.
” Bakın eyer ben günde 3 kere fırın değerlerine bakıp kerestenn hareketine ayarlarla oynayarak tepki verirsem bu namussuz 15 günde, yok günde 10 kere gidersem 12 – 13 günde kurutuyor. Benim burdan fırına topallaya topallaya gitmem 15 dakika, dönmem 15 dakikai fırında 5 dakika yani her seferi 35 dakika. 10 kere gitmem 350 dakika. Mesai ise 480 dakika. Birde öbür fırına bakmam lazım aynı şekilde. Bu iş size pahallıya geliyorç Ya bana bir pisiklet alın onla gidip geleyim ya da firmanın uzaktan bilgisayar kontrollü sistemi var 5000 dolar onu alın “Patron 5000 duyunca hop oturdu hop kalktı.Firma 5000 içinde bilgisayarıda biz getirelim hjediye olsun dedi. Anlaştık.

Oturduğum yerden ve hatta akşamları evden bağlanarak ben fırının her yerini kontrol edebilir, vanaları veya havalandırma kapaklarını açıp kapayabilir, su basabilir veya ısıyı arttırabilir oldum.

Bilgisayarın ve internetin ne olduğunu, gücünü o zaman anladım.

Neyse.

Biz 80 m3 ladini 10 günde almaya başladık. Hemde kaça indiriyoruz: %9