Çekmeceli dolap


Aşağıda eklediğim video hemen hemen bir yıldır dolaşıyor ve iki gün önce yine geldi. Bende kendimi tutamayıp hem paylaşayım hem bu bahane ile iki kelam edeyim dedim. Önce video:

Bu Abraham Roentgen, benzer bir dizi gizli çekmecesi olan, bilmece gibi dolaba imza atmış bir mobilyacı. İsmini yazınca bir sürü video, yazı çıkan önemli bir sanatkar.

Ahşap meraklılarına bu vesile ile bir tavsiyem olacak: Ne yapın edin Beylerbeyi sarayını gezin.

Elinizi kolunuzu sallaya sallaya gezemiyorsunuz, grup halinde rehberler gezdiriyor. Rehber arkadaşlar, işin içinde devlet memurluğu olunca, gayet bıkkın, sıkkın ve yüzeysel bilgiler ile öylesine gezdirdiklerinden önceden okuyup, araştırıp, öğrenip gitmenizde fayda var.

Bir kulağınız rehberde dolaşır iken, tavanda-yerde göreceğiniz hasır şiltelerin Mısır’dan getirtilerek yalıtım için kullanıldığını biliniz.

Özellikle ikinci katta dolaşır iken, ayağınızın altındaki döşemenin ahşap ve tepenizdeki tavan ve üzerindeki çatınında ahşap olduğunuzu biliniz.

İkinci kata çıktığınızda, hala duruyor ise, yukarıdaki video da izlediğiniz dolabın benzeri, ama daha az süslü ve daha az marifetlisinden iki adet dolap göreceksiniz. Rehberlerin bu dolapların nereden gelip nasıl çalıştığını bildiğini sanmıyorum ama isterseniz bir sormayı deneyiniz.

Diğer orta masalarını, sehpaları, lambrileri rehberinizin müsaade ettiği kadarı ile hafızanıza kaydediniz. Sedefin, fildişinin, kristalin ve porselenin uyumunu içinize sindirmeye çalışınız.

Uzakta olanlar için bir tanıtım videosu:

Meraklısı için resmi Beylerbeyi Sarayı Web Sitesi

Bu bağlantılardaki kısıtlı ve sığ bilgilere baktıktan, sarayı bizzat gezip, diğer mobilyaları, lambrileri, avizeleri, vs. vs. gördükten sonra şu soruyu sorabilirsiniz:

Kalanlar bu ise, bu kadar yıldır gidenler Allah bilir nasıl idi. Neler neler nerelere gitti kimbilir.

İçiniz sızlamasında ne yapsın.