Müşterinin İstediği Rengi Tutturmak

Hangi yıl idi unuttum. Büyük Ankara Oteli yenileniyor. Bizden örnek oda istiyorlar. Kalktım gittim. İstanbul’dan bir mimar işin başında. Sıra ahşap imalatın rengine geldi. Dediki:
“Hani akşam güneş batarken denizin yeşilinin Boğaz’da uçuşan martıların gözünde bir yansıması vardır ya, işte martıların gözündeki o yeşilden istiyorum”

xxXXX!?****??+++++21

Böyle durumlarda seçeceğiniz iki yol var:

A- Müşterinin talebini yerine getirmeyi kabul edip, deliler gibi çabalayıp, işin sonunda anasından emdiği süt burnundan gelmiş ama tatmin olmamış bir müşteri sahibi olarak küfür işitmek.

B- Aşağıdaki yollardan birini deneyerek küfür işitmek:

B1- Doktorlar gibi yapıp, biraz ilim irfan katarak konuşup, müşterinin kafasını aptal edip istediğiniz tarafa çekip çekemiyeceğinizi tartmak. Küfür yemek, yinede kaçınılmazdır:

” Efendim, renk örneklerini Picea Abies üzerindemi hazırlamamızı istersiniz yoksa Picea Silvesterus’mu ?”

” Hanımefendi rica etsek renk örneği için getirdiğiniz fotoğrafdaki yeşil panjurlu evin resmi çekilirken göneşin açısı ve birince ekinokstan öncemi yoksamı olduğunu öğrenebilirmiyiz acaba ”

B2 – UV ışınlarını yardıma çağırın:

” Mümkünse otelinizin her bir misafir odasının UV ölçümlerini Excel tablosu olarak tarafımıza iletebilirmisiniz, boya firması istiyor da…”

” Hanımefendi, TSE’ye uğrayarak salonunuzun UV ölçümlerini yaptırabilirmisiniz ?”

Ne kadar küfür işitmek istediğinize bağlı olarak daha zengin ve yaratıcı bir sürü örnek bulabilirsiniz ….

Sizde benim yaptığım gibi yapıp böyle işlerden bir bahane ile kıvırıverin. 3 kuruş kazanıcam diye rezil olmayın !