Rötuş işleri

Şark Mobilya’da o zamanın en kıymetli, zor bulunur malzemeleri ile işler yapıyoruz. Her yerde 100 liralık takım bizde 400 ! İmalat sürüyor 3-4 ay, topu topu çıkıyor 10 takım. Üç günde satılırsa yandık. Kesen doğru kesse, zımpralayan hata yapıyor. Cila sağlam çıksa, taşıyan oraya buraya sürtüyor. Sevkiyat kusursuz olsun diye bir bölüm yaptım özel aydınlatmalı. Hani otomobil fabrikalarında boya bölümlerindeki gibi tavanda, yerde spotlar. Elimde de bir tane seyyar spot ampülü, dolap içlerine, kıyılara köşelere bakıyorum. Ondan sonra yolluyoruz.

En büyük dert zımparada. Nasıl oluyorsa daldırıveriyorlar. Koca masa tablası veya büfe üst tablası. Marquteri var, kılçık kaplama var. Yeni baştan yapmaya kalksan olmaz. Ortaya kullanmışım piramit kaplamayı. Bir daha nerden bulucam. Dalmış zımpara bir köşeyi açmış suntaya kadar.

Alırsın eline suluboya takımını, kuru boya kutusunu, rahmetli anamın ne kadar eskimiş göz kalemi, ruju varsa, bakkaldan alınmış keçe kalemler, kurşun kalem çeşitleri. Ne bulursan. Oturursun bir güzel damarları yapmaya, yavaaaş yavaş. Yavaş yavaş kellik dolmaya başlar. Sonunda kimse ayıramaz benim boyadığım ile gerçek kaplamayı. Üzerine cilayı yedim mi, doğru müşteriye. Ama sadece spotlarla bakmak yetmez, çıkarıp birde gün ışığında bakmalısın. Bakarsın renk dönüverir.

Bir bunla çok uğraşırdım birde tamire gelenlerle. Benzer işleri tamire getirdikleri, firmanın çok eskiden yaptığı parçalarda da uygulardık.

O zamanlar, Yani bundan 20 yıl kadar önce ki Turgut Özal zamanı yeni başlamıştı, imkanlar bu idi. Sonraları bir tesadüf, Alman bir firmaya ulaşmış idim. Maunu, meşeyi renklendirmek için amonyak çadırları falan kullanıyorum, esas derdim ahşap boyası. O da yok o zamanlar. Ya gıda boyası kullanıyoruz yada Pinotex. Bu Alman firmada hem renklendiriciler var hem de inanılmaz bir tamir malzemesi çeşidi.

Az daha patronu kandırıyordum ki bunların temsilciliğini alalım, bir dükkan açalım, çok satarız falan diye, daha sağlamcı başka bir yatırım teklifi geldi, vazgeçtik.

Bu yıl çok sevindiğim bir gelişme oldu: Sadece BauHaus raflarında ürünlerinin bir kısmını bulduğumuz Clou, o benim yıllar evvel başlatmak istediğim iş, İstanbullu Kementaş isimli bir firma tarafından Türkiye temsilciliği alınarak başlatıldı. İnanılmaz tamir setleri, macunlar, boyalar vs. vs. ne ararsanız var.

Ahşabın neresinden tutmuş olursanız olun, parkeymiş, tekneymiş, bir gün bu harika malzemelere ihtiyaç olabilir.

www.kementas.com adresinden ulaşıp incelemenizi tavsiye ederim.